Najnowsze wpisy
Bezpieczna zabawa w śniegu: czy plac zabaw to dobry pomysł?
Boiska sportowe – inwestycja w przestrzeń do aktywności
Street workout – odkryj efektywność siłowni zewnętrznej
Metalowe place zabaw - jakość i niezawodność to podstawa
Rodzaje i zastosowanie nawierzchni bezpiecznych
Wybór nawierzchni placu zabaw jest jednym z najistotniejszych elementów, które wpływają na bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Jakie są rodzaje nawierzchni bezpiecznych do zastosowania na placu? Najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.
Czym dokładnie jest nawierzchnia tłumiąca?
Nawierzchnię tłumiącą określa norma PN-EN 1176-1, według której jej definicja to „nawierzchnia w obszarze powierzchni zderzenia, mająca na celu zmniejszenie ryzyka obrażeń podczas upadku na nią”. Uogólniając to stwierdzenie chodzi o to, aby zastosowana nawierzchnia zapewniała bezpieczeństwo podczas upadku z urządzeń do zabawy. Jej wygląd i estetyka są sprawami drugorzędnymi, choć na rynku dostępne są już nawierzchnie syntetyczne umożliwiające niemal dowolne tworzenie wzorów i kolorów.
Typy nawierzchni bezpiecznych
Norma PN-EN 1176-1 określa, że mogą być stosowane różne typy nawierzchni, w tym także te sypkie o odpowiedniej wielkości ziarna. Będą to na przykład: kora, wióry, piasek lub żwir, a także gleba i nawierzchnie syntetyczne (np. nawierzchnia poliuretanowa, maty przemysłowe, sztuczna trawa, itp.). Nie zapominajmy, że w pierwszej kolejności, niezależnie od rodzaju, taka nawierzchnia ma zapewnić amortyzację upadku z różnych wysokości.
Jak dobiera się właściwą nawierzchnię?
Nawierzchnię przystosowaną do placów zabaw dobiera się zgodnie z wysokością swobodnego upadku oraz charakterem urządzenia. Każdorazowo te informacje podawane są na kartach technicznych konkretnych urządzeń, które można uzyskać od producenta.
Kontrola nawierzchni przed oddaniem do użytku
Wymagania norm PN-EN 1176-1 oraz PN-EN 1176-7 mówią, że nawierzchnia po montażu powinna podlegać sprawdzeniu. Dlatego też w tym celu, podczas inspekcji placu, można dodatkowo przeprowadzić inspekcję nawierzchni - badanie HIC. Pozwala ono sprawdzić, czy położona nawierzchnia posiada odpowiednie parametry tłumienia w stosunku do zamontowanych przy niej urządzeń i zabawek. Służy to także temu, aby zweryfikować zgodność ze specyfikacją projektu i ustaleniami pomiędzy wykonawcą, a administratorem.
Utrzymanie nawierzchni bezpiecznej
Każda nawierzchnia, czy to naturalna, czy syntetyczna pod wpływem użytkowania i warunków atmosferycznych ulega zużyciu. Zwłaszcza widoczne jest to przy nawierzchniach sypkich. Te powinny być regularnie uzupełniane. Te syntetyczne z kolei, z czasem ulegają deformacji i zniszczeniu, co wpływa na ich właściwości amortyzujące. Jeśli taka sytuacja nastąpi, to należy wymienić zużyte elementy.